Jak zwiększyć wartość firmy podczas wakacji? Poznaj 6 wskazówek!

Jak zwiększyć wartość firmy podczas wakacji? Poznaj 6 wskazówek!

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Niestety osoby prowadzące własny biznes bardzo często nie mają możliwości wyjechania na urlop. Wielu przedsiębiorców obawia się pozostawić firmy bez opieki. Firma powinna działać prężnie oraz stabilnie nawet w przypadku nieobecności jej właściciela. Już na starcie należy uświadomić sobie, że wdrożenie nowych zasad współpracy zwykle wymaga poniesienia pewnych kosztów. Trzeba więc liczyć się z pomyłkami, a nawet stratami finansowymi. Jest to jednak jedyny sposób na to, aby biznes stał się bardziej niezależny. Małymi kroczkami można stworzyć dobrze prosperującą firmę, która nie upadnie podczas kilkutygodniowej nieobecności jej właściciela. Co niewątpliwie przełoży się również na podniesienie wartości przedsiębiorstwa.

 

1. Daj sobie dzień na załatwienie spraw po powrocie

 

Szef nie może wrócić do pracy bezpośrednio po zakończeniu urlopu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w firmie najprawdopodobniej panuje chaos. Warto więc zarezerwować sobie jeden dzień na analizę obecnej sytuacji. Jest to czas, kiedy nie jesteśmy dostępni dla pracowników, kontrahentów lub klientów. Musimy wyłapać wszystkie zaistniałe błędy oraz nieprawidłowości. Dzięki temu łatwiej jest ruszyć z miejsca. 

 

2. Zrób klasyfikację błędów

 

Nie licz na to, że podczas twojej nieobecności wszystko szło gładko i zgodnie z założeniami. Uświadom jednak sobie, że to nie koniec świata! Zdecydowaną większość błędów można naprawić. Będzie to znakomitą wskazówką na przyszłość. Warto jest podzielić je na trzy kategorie, czyli:

- Błędy popełnione przez personel lub będące wynikiem innych czynników.

- Wąskie gardła, czyli przedsięwzięcia, które nie mogły zostać zrealizowane bez twojej opinii.

- Projekty, które zostały zawieszone, ponieważ ich realizacja należała do Ciebie.

 

3. Napraw błędy załogi

 

Pomyłki pracowników są rzeczą naturalną, która nie powinna nikogo dziwić. Oczywiście dotyczy to wyłącznie tych błędów, które są wynikiem braku dostatecznej wiedzy, informacji, czy też pomocy. Na szczęście ich naprawienie jest relatywnie proste, a dodatkowo nie zajmuje zbyt dużej ilości czasu. Z tego względu warto jest zająć się tym już na samym początku. Konieczne jest to, aby dowiedzieć się, co było przyczyną tego, że nie wszystko poszło zgodnie z planem. Musisz wyciągnąć wnioski - być może przed wyjazdem zapomniałeś poruszyć wiele istotnych kwestii. Zaleca się również sporządzanie dokładnych instrukcji, które zostaną udostępnione np. na dysku Google.

 

4. Zajmij się wąskimi gardłami

 

Z wąskim gardłem mamy do czynienia w sytuacji, gdy realizacja przedsięwzięcia została zablokowana na skutek twojej nieobecności. Bardzo często pracownicy nie wiedzą, gdzie leży kres ich swobody. Nierzadko czekają oni na akceptację osoby zarządzającej, a więc w przypadku nieobecności szefa mogą pojawić się poważne opóźnienia. W przyszłości można tego uniknąć. Wystarczy jedynie upoważnić personel do samodzielnego podejmowania decyzji. Musimy jednak mieć pewność, że mamy do czynienia z osobami odpowiedzialnymi, którym można zaufać.

 

5. Dokończ projekty indywidualne

 

Projektów, które zostały przydzielone tobie zwykle nie możesz oddać pracownikom. Oznacza to, że podczas urlopu tkwią one w martwym punkcie. Ich realizacja powinna stanowić priorytet po powrocie z wakacji. Być może nie doceniasz potencjału swojej załogi. Z pewnością część prac możesz oddelegować, a tym samym zyskać cenny czas. Jest to również sposób na to, aby uniknąć przestoju. Ma to znaczenie w przypadku krótkich terminów, gdy każdy dzień zwłoki działa na niekorzyść firmy.

 

6. Ustal budżet na rozwiązywanie problemów

 

Pracownicy pozostawieni bez gotówki mają zwykle trudności z tym, aby sprawnie reagować na roszczenia pojawiające się ze strony klientów lub kontrahentów. Najczęściej muszą kontaktować się oni z właścicielem, co nie tylko trwa długo, ale również jest uciążliwe dla osoby przebywającej na urlopie. Podczas Twojej nieobecności, może okazać się, że pracownicy muszą dokonać niezbędnych zakupów lub zadbać o klienta. Pracownicy niektórych firm mają do dyspozycji czek in blanco, by sprawnie zareagować na nieprzewidziane sytuacje. Takie rozwiązanie może znacznie usprawnić pracę podczas Twojej nieobecności.

 

Wyżej opisane wskazówki z pewnością pozwolą zwiększyć wartość firmy. Każdy kolejny urlop będzie stanowić mniejsze obciążenie dla biznesu, jednak dopiero po pewnym czasie stanie się on niezależny.